You pull a 70 kg block up a 400 incline so that the tension of the rope is paral
ID: 2060810 • Letter: Y
Question
You pull a 70 kg block up a 400 incline so that the tension of the rope is parallel to the incline. The block starts from rest and the incline has a coefficient of friction of 0.4. The tension is such that the block accelerates up the ramp at 1.5 m/s2.c. If the block moves 5 m, using kinematics, what is the final velocity?
d. How much work does each force do on the block while moving the 5 m?
e. What is the net work done on the block?
f. Using the work energy theorem, what is the final velocity of the block?
g. How long does it take you to pull the block 5 m (use kinematics)?
h. What is the impulse given the block for this time period? (hint: impulse is defined as a NET force for a short period of time).
i. From the impulse, calculate the change in momentum and then the final velocity of the ball. Are your answers for the final velocity consistent?
Explanation / Answer
accelaration = 1.5 c) so final velocity => V2 = 2*a*S => V=sqrt(2*1.5*5) = 3.873 m/s d) force of friction = mu*Mg*Cos(?) = 0.4*70*9.8*Cos(40) = 210 N work done by friction = 210*5 = 1051N work done by gravity = MgSin(?) * 5 = 2204 N tension force => T - (mu*Mg*Cos(?) + MgSin(?)) = 70*1.5 => T=756 N work done by tension force = F*5 = 3780 N e) net work = 3780-2204-1051 = 525N f)net work done = 1/2 MV2 = 525 N => V=3.87m/s g)time = sqrt(2*S/a) = 2.581 s h) impulse = change in momentum/time = M*3.87/2.581 = 105 N/s i)change in momentum = impulse * time = 105*2.581 = 270.9 change in momentum = MV =>V = 270.9/70 = 3.87 m/s so they are consistent
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.