A charged particle enters the magnetic field of a mass spectrometer at a speed o
ID: 2061114 • Letter: A
Question
A charged particle enters the magnetic field of a mass spectrometer at a speed of 1.79 106 m/s. It subsequently moves in a circular orbit with a radius of 16.0 cm in a uniform magnetic field of magnitude 0.350 T having a direction perpendicular to the particle's velocity. Find the particle's mass-to-charge ratio and use the table to identify it.Suppose a second charged particle enters the mass spectrometer at the same speed as the particle in the example. If it travels in a circle with radius 5.3 cm, find the mass-to-charge ratio and identify the particle from the table above.
Explanation / Answer
using the equation
r = mv / qB we can write the charge/mass ratio as
q/m = vr/B
In the first case: q/m = 1790000*0.16 / 0.350 = 8.18 x 10^5 C/kg
(I dont have your table... you'll have to use this value to find the right thing in your table.)
In the second case: q/m = 1790000*0.053 / 0.350 = 2.71 x 10^5 C/kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.