Suppose you take a 2.0×102 (ohm) resistor and a 6.0 Micro F capacitor and make a
ID: 2062904 • Letter: S
Question
Suppose you take a 2.0×102 (ohm) resistor and a 6.0 Micro F capacitor and make a series circuit with a voltage source that has voltage amplitude 30 V and an angular frequency of 2.5×102 rad/s.Z= 696 Ohms
What is the current amplitude?
Calculate the voltage amplitudes across the resistor and the capacitor.
What is the phase angle of the source voltage with respect to the current?
Does the source voltage lag or lead the current?
A. The source voltage lags the current.
B. The source voltage leads the current.
(Please explain why)
Explanation / Answer
I don't know what happened to my first answer,=R*C=200*6E-6=1.2 mseconds
i(t)=V/R*e-t/==>Vc(t)=30*(1-e-t/)==>VR=i(t)*R
tan(200/696)-116o==>During my apprentice years I was taught ELI-ICE
means Eli the Iceman, in the capacitor current leads the voltage or
voltage lags the current A is the answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.