An ideal gas at 26.9°C and a pressure 1.60 105 Pa is in a container having a vol
ID: 2062917 • Letter: A
Question
An ideal gas at 26.9°C and a pressure 1.60 105 Pa is in a container having a volume of 1.00 L.
(a) Determine the number of moles of gas in the container.
(b) The gas pushes against a piston, expanding to twice its original volume, while the pressure falls to atmospheric pressure. Find the final temperature. Answer in K
c) Suppose the temperature of 4.51 L of ideal gas drops from 390 K to 275 K.
If the volume remains constant and the initial pressure is atmospheric pressure, find the final pressure. Answers in Pa
d)Find the number of moles of gas.
Explanation / Answer
Part A)
From the ideal gas law, PV = nRT
We need to solve for n
n = PV/RT
V = 1 L which is .001 m3
T = 26.9oC which is 300.05 K
R is a constant = 8.31 J/mol K
So, n = (1.6 X 105)(1 X 10-3)/(8.31)(300.05)
n = 4.43 moles
Part B)
The proportionality to use here is
P1V1/T1 = P2V2/T2
(1.6 X 105)(.001)/(300.05) = (1.013 X 105)(.002)/T2
T2 = 379.9 K
Part C)
The proportionality to use here is
P1/T1 = P2/T2
(1.013 X 105)/(390) = (P2)/(275)
P2 = 7.14 X 104 Pa
Part D)
Nack to using the ideal gas law
PV = nRT
The volume of 4.51 L is 4.51 X 10-3 m3
(1.013 X 105)(4.51 X 10-3) = n(8.31)(390)
n = .141 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.