Solenoids produce magnetic fields that are relatively intense for the amount of
ID: 2062984 • Letter: S
Question
Solenoids produce magnetic fields that are relatively intense for the amount of current they carry. To make a direct comparison, consider a solenoid with 59 turns per centimeter, a radius of 1.14 cm, and a current of 0.107 A. Calculate the magnetic field at the center of the solenoid.What current must a long, straight wire carry to have the same magnetic field as that found above? Let the distance from the wire be the same as the radius of the solenoid, 1.14 cm.
Explanation / Answer
magnetic field of the solenoid: B1=u0*n*i, n=59/0.01=5900 turns/meter --> B1=7.93e-4 T magnetic filed of the wire: B2=uo*i/2pi*r, when r=1.14cm B2=B1=7.93e-4 --> i=B2*2*pi*r/uo=55.5 A the current in the wire must be 55. A !!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.