A constant magnetic field passes through a single rectangular loop whose dimensi
ID: 2063245 • Letter: A
Question
A constant magnetic field passes through a single rectangular loop whose dimensions are 0.32 m x 0.66 m. The magnetic field has a magnitude of 2.5 T and is inclined at an angle of 71o with respect to the normal to the plane of the loop. (a) If the magnetic field decreases to zero in a time of 0.65 s, what is the magnitude of the average emf induced in the loop? (b) If the magnetic field remains constant at its initial value of 2.5 T, what is the magnitude of the rate A/ t at which the area should change so that the average emf has the same magnitude?Explanation / Answer
a)
= d/dt
= A cos(71) (dB/dt)
= 0.32 x 0.66 * (cos71) * (2.5/0.65)
= 0.264 V
-----------------------------------------------------
b)
= d/dt
= B cos(71) (dA/dt)
0.264 = 2.5 * cos71 * (dA/dt)
>>>> dA/dt = 0.324 m2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.