A sleigh and driver with a total mass of 120kg are pulled up a hill with a 15deg
ID: 2064580 • Letter: A
Question
A sleigh and driver with a total mass of 120kg are pulled up a hill with a 15degrees incline by a horse, as illustrated in the figure .A.)If the overall retarding frictional force is 700N and the sled moves up the hill with a constant velocity of 5.0km/h , what is the power output of the horse? (Express in horsepower, of course.)
B.) Suppose that in a spurt of energy, the horse accelerates the sled uniformly from 5.0 to 17 in 6.0 . What is the horse’s maximum instantaneous power output? Assume the same force of friction.
Explanation / Answer
Part A)
Power = Force times velocity
velocity = 5 km/hr which is 1.39 m/s
P = (700)(1.39) = 972 W
Then 1 hp = 746 W, so the horsepower is 1.3 hp
Part B)
First, the work done is the change in KE
KE = .5mvf2 - .5mvi2
17 km/hr = 4.72 m/s
KE = (.5)(120)(4.72)2 - (.5)(120)(1.39)2
KE = 1452.63 J
P = KE/t
P = (1452.63)/6 = 242 W
Total Power = 242 + 972 = 1214 W which is 1.63 hp
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.