There is an unpolarized light with the intensity 420 W/m2. There are three polar
ID: 2064591 • Letter: T
Question
There is an unpolarized light with the intensity 420 W/m2. There are three polarizers and have their transmission axes aligned as follows:Polarizer A - the transmission axis is at +12.0° to the vertical;
Polarizer B - the transmission axis is at +78.0° to the vertical;
Polarizer C - the transmission axis is at +33.0° to the vertical.
If you want to maximize the intensity of the light emerging from the second polarizer now, which two polarizers should you select, and in what order should the light pass through them?
Explanation / Answer
use : i = io cos^
initial intensity is 420
after 1 sheet
i1 = 420/2 = 210
after 2 sheet
i2 = 210 cos^2( 2-1)
here we need 2-1 should be min so A and C = 33-12 = 21 which is minimum
so we will use A and then C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.