An object is hung from a spring, set into vertical vibration, and immersed in a
ID: 2065868 • Letter: A
Question
An object is hung from a spring, set into vertical vibration, and immersed in a beaker of oil. Its motion is graphed in Active Figure 12.14b. The object has mass 375 g, the spring has force constant 100 N/m, and the damping coefficient is b = 0.100 N·s/m.http://www.webassign.net/serpop/12-14b.gif
Active Figure 12.14b
(a) How long does it take for the amplitude to drop to half its initial value?
______ s
(b) How long does it take for the mechanical energy to drop to half its initial value?
_______s
Explanation / Answer
a)
A(t) = A e^(-bt/2m)
0.5 = e^(-0.1t/(2*0.375))
-0.6931 = -0.1t/(2*0.375)
>>>> t = 5.199 s
b)
E0 = 0.5 k A2
E(t) = 0.5 k (A(t))2
E(t)/E0 = (A(t)/A)2
0.5 = (e^(-0.1t/(2*0.375)))2
0.707107 = e^(-0.1t/(2*0.375))
-0.34657 = -0.1t/(2*0.375)
>>>> t = 2.599 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.