You have an ideal transformer nude up of a 400-tum primary coil and an 800-turn
ID: 2066001 • Letter: Y
Question
You have an ideal transformer nude up of a 400-tum primary coil and an 800-turn secondary coil. If you apply an rms AC voltage of 2.00V to the input, what your rms output voltage be? You have an ideal transformer made up of a 400-turn primary coil and an 800-turn secondary coil. If you apply a DC voltage of 2.00v to the input, what your output voltage be? You have an ideal transformer made up of a 400-turn primary coil and an 800-turn secondary coil. If you provide to the input, what will your output power be?Explanation / Answer
a) as the transformer is ideal, its equation is
Vs/Vp=Ns/Np
so
Vs=Ns*Vp/Np= 800*2/400=4V
b) a transformer does not operate on DC so output =0V
c) for ideal transformer
input power= output power
so output power = 2W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.