A cubical piece of heat-shield tile from the space shuttle measures 0.09 m on a
ID: 2068102 • Letter: A
Question
A cubical piece of heat-shield tile from the space shuttle measures 0.09 m on a side and has a thermal conductivity of 0.070 J/(s m · C°). The outer surface of the tile is heated to a temperature of 1068° C, while the inner surface is maintained at a temperature of 18.8° CHow much heat flows from the outer to the inner surface of the tile in six minutes?
If this amount of heat were transferred to two liters (2.0 kg) of liquid water, by how many Celsius degrees would the temperature of the water rise?
Explanation / Answer
heat = time * k A deltaT / x =
= 360 * 0.070 * 0.09*0.09 * (1068-18.8) / 0.09 =
= 2379.6 Joules
temp rise = heat / mass * c = 2379.6 / 2.0 * 4186 =
= 0.284 deg C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.