Consider a concrete sphere of mass 17 kg. Find its radius. m Consider an airplan
ID: 2068618 • Letter: C
Question
Consider a concrete sphere of mass 17 kg. Find its radius. mConsider an airplane window (area 0.34 m2). If the pressure inside the plane is atmospheric pressure and the pressure outside is 18% of Patm, what is the force on the window? Ignore the velocity of the airplane (i.e., ignore Bernoulli's effect).
N
A car of mass 1540 kg rests on a hydraulic lift with a piston of radius 0.27 m that is connected to a second piston of radius 0.031 m. If the car is just barely lifted off the ground, what is the force at the second piston?
N
Explanation / Answer
1)pressure inside the planeP0=1 atm
pressure out side the plane Pa=0.18atm=0.18*1.013*105 pa
pressure difference P=Pa -P0 =0.82*1.013*105 pa
force=P/*A=0.82*1.013*105 *0.34=28242N
2)
according to pascal 's law pressure isconstant
F1/F2=r1/r2
F2=F1r2/21=1540*9.8*0.031/0.27=1732N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.