A bicycle wheel has a diameter of 63.0 cm and a mass of 1.76 kg. Assume that the
ID: 2068739 • Letter: A
Question
A bicycle wheel has a diameter of 63.0 cm and a mass of 1.76 kg. Assume that the wheel is a hoop with all of the mass concentrated on the outside radius. The bicycle is placed on a stationary stand and a resistive force of 120 N is applied tangent to the rim of the tire.(a) What force must be applied by a chain passing over a 8.98 cm diameter sprocket if the wheel is to attain an acceleration of 4.43 rad/s2?
1 .
Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. _________N
(b) What force is required if the chain shifts to a 5.65 cm diameter sprocket?_____________________
Explanation / Answer
let the force applied by a chain be F
=> net torque = F*(0.0449) - 120*(0.315)
which is equal to I
we have I=mr^2 =1.76*(0.315)^2
=>F*(0.0449) - 120*(0.315)=1.76*(0.315)^2 * 4.43
=>F=859.10 N
(b)F*(0.0282) - 120*(0.315)=1.76*(0.315)^2 * 4.43
=>F= 1367.85 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.