Suppose an astronomical telescope is being designed to have an angular magnifica
ID: 2068771 • Letter: S
Question
Suppose an astronomical telescope is being designed to have an angular magnification of 31.6. If the focal length of the objective lens being used is 84.5 cm, find the required focal length of the eyepiece and the distance between the two lenses for a relaxed eye. Hint: For a relaxed eye, the image formed by the objective lens is at the focal point of the eyepiece.(a) Find the required focal length of the eyepiece.
_______ cm
(b) Find the distance between the two lenses for a relaxed eye.
_______ cm
Explanation / Answer
M=fo/fc==>31.6=98/fc,
A) fc=98/31.63.1 cm
B) fo+fc=98+3.1=101.1 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.