A nonrelativistic electron is confined to a length of 500 pm on the x -axis. Wha
ID: 2071118 • Letter: A
Question
A nonrelativistic electron is confined to a length of 500 pm on the x-axis. What is the kinetic energy of the electron if its speed is equal to the minimum uncertainty possible in its speed? ( h = 1.055 A nonrelativistic electron is confined to a length of 500 pm on the x-axis. What is the kinetic energy of the electron if its speed is equal to the minimum uncertainty possible in its speed? ( h = 1.055 A nonrelativistic electron is confined to a length of 500 pm on the x-axis. What is the kinetic energy of the electron if its speed is equal to the minimum uncertainty possible in its speed? ( h = 1.055Explanation / Answer
Heisenberg's uncertainty:
x.mv=h/4
[h/(4 pi)] / [ (500 x 10^(-12) m) (9.11 x 10^(-31) kg) ]
= 1.055 x 10^(-34) J s / [2 pi x 10^(-9) m x 9.11 x 10^(-31) kg]
= 1.055 x 10^6/ 18.22pi
=0.00038
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.