Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A train consists of an engine and three cars tied closely together. The mass of

ID: 2075148 • Letter: A

Question

A train consists of an engine and three cars tied closely together. The mass of the whole train is 2.7 times 10^5 kg; the engine alone has a mass of 80,000 kg and each car has the same mass. Through its wheels, the engine can exert a horizontal force of 2.0 x 10^4 N on Earth. When the engineer wishes to accelerate forward, in which direction should the engine exert its force on Earth? forward backward What is the magnitude of the force exerted by Earth on the engine then? 2*10**4 (b) When the engineer acts to accelerate the train, what is the force on the set of three cars and what is the subsequent acceleration of these cars?(Treat the three cars as a unified whole, ) 2.5327*10**4 0.074 m/s^2 (c) When the engineer acts to accelerate the train, what are all the horizontal forces on, and subsequent acceleration of, the second car of the train? force from car ahead 0 N force from car behind 0 N resulting acceleration 0 m/s^2

Explanation / Answer

b]force on three cars = ma = [270000-80000]*0.074

= 14060 N answer

c] F1 = 2*14060/3 = 9373 N

F2 =14060/3= 4687N

a = 0.074 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote