1.This problem is based on a patient standing on one limb. For the following set
ID: 2075424 • Letter: 1
Question
Explanation / Answer
Torque of the body weight about the hip joint
= 700 *0.1 = 70 N-m
The muscle has to provide an equvel torque in opposite direction to keep the body in equilibrium
torque required = 70 N-m
Fm makes 70 deg with the horizontal,
verticla component only contributes to the troque = Fm*Sin(70) arm of the torque = 0.05 m
Fm*Sin(70) *0.05 = 70 N-m
Fm = 1490 N
force acting at the hip joint
Fm*Sin(70) - vertically down
W = 700 N weight of the body, vertically down
Vertical reaction at the hip joint = 700 +1400 = 2100 N vertically upward
Horizontal reaction = Fm*Cos(70) = 510 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.