A 12.5 cm tall soft drink can has a mass of 17.0 g and contains 362 g of soda wh
ID: 2075893 • Letter: A
Question
A 12.5 cm tall soft drink can has a mass of 17.0 g and contains 362 g of soda when full. Assuming the can is symmetric, its center of mass is obviously 6.25 cm above its base when full and when empty.
(a) Where is its center of mass when half full?
______ cm above the base
(b) When one-tenth full?
______ cm above the base
Explanation / Answer
center of gravity is denoted by 'c'
c of the can alone = 12.5/2 = 6.25cm
c of the sode when half full = (12.5/2)/2 = 3.125cm
c of soda when one tenth full = (12.5/10)/2 = 0.625cm
mass of the can is = 17.1gm
mass of the half full soda = 362/2 = 181gm
mass of the one tenth full soda = 362/10 = 36.2gm
c(center of gravity of half full) = {(17.1*6.25) + (181*3.125)}/(17.1+181) = 3.394cm
c(center of gravity of one tenth full) = {(17.1*6.25) + (36.2*0.625)}/(17.1+36.2) = 2.429cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.