Some unpolarized light has an intensity of 1345 W/m^2 before passing through thr
ID: 2076049 • Letter: S
Question
Some unpolarized light has an intensity of 1345 W/m^2 before passing through three polarizing filters. The transmission axis of the first filter is vertical. The second filter's transmission axis is 28.0 degree from vertical. The third filter's transmission axis is 42.0 degree from vertical. What is the intensity of the light that emerges from the three filters? W/m2 The magnetic field of an electromagnetic wave is given by B = 5.0 times 10^10 sin(kx = omega t) T. (a) If the wavelength is 814 nm, what are the frequency, angular frequency, and wave number of this wave? F = Hz omega = rad/s k = rad/m (b) What is the total energy density of this wave? J/m^3Explanation / Answer
According to the law of malus
I = I0 cos2
The unpolarised light passing through the first vertical polarizer is =900
cos2 (900) = 0
Intensity of light after first polarizer I = I0 cos2 =0
Through the second polarizer =1520
cos2 (1520) = 0.1289
Intensity of light after second polarizer I = 173.37 W/m2
through the third polarizer =1380
cos2 (1380) = 0.9479
Intensity of light after third polarizer I = 164.34 W/m2
Frequency, f= c/ ; c=3x108 m/s
f= 3.6855 Mhz
wave number, k= 2/ = 7.718x106
angular frequency, = 2f
= 23.1567x106 rad/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.