Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 435.0 J of he

ID: 2076161 • Letter: W

Question

When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 435.0 J of heat flows into the system and 168.0 J of work is done by the system. What is the change in the internal energy of the system? How much heat flows into the system if the process follows path 143? The work done by the gas along this path is 60.6 J. What net work would be done by the system if the system followed path 12341? What net work would be done by the system if the system followed path 14321? What is the change in internal energy of the system in the processes described in parts c and d?

Explanation / Answer

1. Change in internal energy = Heat Input - Work Output = 435 J - 168 J = 267 J.

2. Heat Input = Change in internal energy + Work Output = 267 + 60.6 = 327.6 J

3. Work Done = PdV = 168 - 60.6 = 107.4 J

4. Work Done = PdV = 60.6 -168 = -107.4 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote