A plane with a wingspan of 18 m flies thirty degrees downward from due south at
ID: 2076324 • Letter: A
Question
A plane with a wingspan of 18 m flies thirty degrees downward from due south at 200 m/s through a uniform northward magnetic field of 40 microteslas. What voltage difference is induce between the wingtips and which wing is positive? At a location where earth's magnetic field is 100 mu T directed at sixty degrees down from north-east, a man holds a half-meter iron bar level, with the ends east and west, and drops it off the edge of a tall cliff. Give the induced voltage difference between the ends of the bar as it falls as a function of time (neglecting friction) and state which end is positive.Explanation / Answer
Induced voltage = B*L x v
= 40e-6*18*sin 30 degree*200
= 0.072 V
Eastern wingtip is positive
Induced voltage V = 100e-6* cos 45 degree* cos 60 degree*0.5*9.8t
= 0.000173t V
East end is positive
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.