A pebble rolls off the roof of Science Hall and falls vertically. Just before it
ID: 2076900 • Letter: A
Question
A pebble rolls off the roof of Science Hall and falls vertically. Just before it reaches the ground, the pebble's speed is 21 m/s. Neglect air resistance and determine the height of Science Hall. A) 42 m B) 33 m C) 23 m D) 21 m E) 15 m A 51-kg woman runs up a flight of stairs in 5.0 s. Her net upward displacement is 5.0 m. Approximately, what average power did the woman exert while she was running? A) 5.0 kW B) 1.0 kW C) 0.75 kW D) 0.50 kW E) 0.25 kW What power is needed to lift a 49-kg person a vertical distance of 5.0 m in 20.0 s? A) 6.2 hp B) 0.16 W C) 0.03 W D) 120 hp The correct answer is not givenExplanation / Answer
33
Here the loss in Potential energy is converted into gain in Kinetic Energy
Thus
0.5*m*v^2 = mgh
Thus h = v^2/2g
= (21)^2 / 2*9.8
= 22.5 m = 23 m (option C)
34)
Power = W/t
= mgh/t
= 51*9.8*5/5
= 499.8 W = 500 W = 0.5 kW (option D)
35)
m = mass = 49 kg
h = height gained = 5 m
t = time = 20 s
Power is given as
P = E/t = mgh/t
= 49 x 9.8 x 5 / 20
= 120.05 J/s = 120 hp = 0.16 W (option B)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.