To completely fill a frame of \"35-mm \" film, the image produced by a camera mu
ID: 2077091 • Letter: T
Question
To completely fill a frame of "35-mm " film, the image produced by a camera must be 36 mm high.
Part A
If a camera has a focal length of 130 mm , how far away must a 1.7 m -tall person stand to produce an image that fills the frame?
Express your answer using two significant figures.
To completely fill a frame of "35-mm " film, the image produced by a camera must be 36 mm high.
Part A
If a camera has a focal length of 130 mm , how far away must a 1.7 m -tall person stand to produce an image that fills the frame?
Express your answer using two significant figures.
d0 = mExplanation / Answer
here,
focal length , f = 130 mm
the image height , hi = 36 mm
the object height , ho = 1.7 m = 1700 mm
let the image and object distance be di and do
using the lens formula
1/f = 1/di + 1/do
1/130 = 1/di + 1/do ....(1)
and
magnification , m= - di/do = hi/ho
-di /do = 36 /1700 ...(2)
from (1) and (2)
do = 6008.89 mm = 6.01 m
the object must be placed at 6.01 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.