Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window He Mon 9:52 pr 2,5x10A10 i

ID: 2077256 • Letter: C

Question

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window He Mon 9:52 pr 2,5x10A10 in standard notation Google Search o o e Hews: Induced voltages and x c www.webassign.net/weblStudent/Assignment-Responses llast?dep-15675522 O an points I Previous Answers sorpsETg31 P004. A 29 tum circular coll of wire has diameter 1.06 m. It is placed with its axis along the direction of the Earth's magnetic field of 54.0 ur and then in o.20o sis fipped 180 An average emf of what magnitude is generated in the coll? x What is the change in the magnetic fux during this time interval? mv 2. O points Previous Answers sorPSETg 31.POos. The flexible loop in the figure below has a radius of 11.0 Notes o Ask Your Teache nearly zero. If it cm and is in a magnetic field of magnitude o.200 T.The oop is grasped at points A and a and stretched until its area is 1362 takes o.180 s to close the loop, what is the magnitude of the average induced emf in it during this time interval? Your response dimers from the correct answer by more than 10%. Double check your calouations. mv Need Help?

Explanation / Answer

1)

N = 29

radius , r = 1.06/2 = 0.503 m

magnetic field , B = 54 uT

time , t = 0.20 s

average induced emf = change in magnetic flux/time taken

average induced emf = 29 * pi * 0.503^2 * (54 *10^-6 - (54 *10^-6))/0.20

average induced emf = 0.0124 V

the average induced emf in the loop is 0.0124 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote