A pool ball moving at 5.0 m/s strikes another ball of the same mass at rest. Aft
ID: 2077429 • Letter: A
Question
A pool ball moving at 5.0 m/s strikes another ball of the same mass at rest. After the collision, the first ball has a velocity of 4.33 m/s at an angle of 30 degrees above the x axis. Find the velocity of the second ball Is this collision perfectly elastic? Why or why not? A 1 kg ball is released from a height of 2 m, hits the floor and bounces up to a height of 1m. The ball is in contact with the floor for 0.01 s. Determine a) the impulse applied by the floor and b) find the average normal force on the ball during the bounce. A roller coaster car has a mass of 300 kg. It starts from rest at the top of a 60m tall incline and goes around a loop of radius 15m. Determine the speed and normal force at point A and point B.Explanation / Answer
here,
10)
initial speed of 1 , u1 = 5 m/s i
final speed of 1 , v1 = 4.33 * ( cos(30) i + sin(30) j) m/s
v1 = (3.75 i + 2.17 j) m/s
a)
let the final speed of ball 2 be v2
using conservation of momentum
m * u1 = m * v1 + m * v2
5 m/s i = 3.75 i m/s + 2.17 j m/s + v2
v2 = 1.25 i m/s - 2.17 j m/s
|v2| = sqrt(1.25^2 + 2.17^2)
|v2| = 2.5 m/s
b)
initial kinetic energy , KEi = 0.5 * m * u1^2
KEi = 12.5 m
the final kinetic energy , KEf = 0.5 * m * v1^2 + 0.5 * m * v2^2
KEf = 0.5 * m * 4.33^2 + 0.5 * m * 2.5^2
KEf = 12.5 * m
as the initial kinetic energy is equal to final
the collison is perfectly elastic
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.