A fire hose has an inside diameter of 5.5 cm. Suppose such a hose carries a wate
ID: 2077631 • Letter: A
Question
A fire hose has an inside diameter of 5.5 cm. Suppose such a hose carries a water flow of 38 L/s starting at a gauge pressure of 1.66 times 10^6 N/m^2. The hose discharges through a nozzle having an inside diameter of 3.5 cm. Take the viscosity of water to be 1.00 times 10^3 (N/m^2)_-8 Randomized Variable d_h = 5.5 cm d_n = 3.5 cm P = 1.66 times 10^6 N/m^2 Q = 38 L/s Calculate the Reynolds number, N_R for flow in the fire hose to show that the flow must be turbulent, with N_R greaterthanorequalto 3000 Calculate the Reynolds number, N_R, for flow in the fires hose and nozzxle to show that the flow must be turbulent, with N_R greaterthanorequalto 3000Explanation / Answer
Reynolds number = rho*V*D/nu
now, for the hose
rho = 1000 kg/m^3
V = velocity of flow = VOlume flow rate/Area of cross section = 38/pi*(0.055/2)^2 =
D = 0.055 m
nu = 1.005*10^-3
hence Rn = 8.7576011*10^8
b. for nozzle, V = 38/pi*(0.035/2)^2
Rn = 1.376*10^9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.