Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The specific heat capacity of solid copper is 385 J(kg) and of liquid copper is

ID: 2078347 • Letter: T

Question

The specific heat capacity of solid copper is 385 J(kg) and of liquid copper is 587 J/(kgC degree). Copper freezes at a temperature of 1085 degree. The heat L_f = 2.05 times 10^5 J/kg. The coefficient of volume thermal expansion is The mass of the copper is 12.0 kg. The copper is initially a liquid a temperature of 1280 degree C. A) How much heat is released by the copper when the temperature of the copper is reduced to 35.5 degree C? B) When the copper becomes solid at 1085 degree C the volume of the copper is 1.34 times 10^-3 m^3. What is the volume of the copper at 35.5 degree C?

Explanation / Answer

Tf=35.5C

TI=1280C

HEAT RELEASED= liquid to solid +latent heat ×m+solid 1085 to35.5 C

mc×change in temp +m×L +m×c×Change in temp

=12×587×(1280-1085)×12×2.05×10^5+12×385×(1085-35.5)=8.682×10^6J=8.682MJ

Vf=Vi(1+beta×change in temp)

Vf=1.34×10^-3(1-17×10^-6×1049.5)

Vf=1.32×10^-3m^3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote