For the reversible cycle showm below, Th = 400.0K, Tc = 300.0K, V2=V3=25.0L, V1=
ID: 2078488 • Letter: F
Question
For the reversible cycle showm below, Th = 400.0K, Tc = 300.0K, V2=V3=25.0L, V1=V4=50.0L. The working fluid in the engine is 3 mol of a monatomic ideal gas with Cv = 1.5R. Calculate the net heat absorbed by the engine in one cycle. Calculate the efficiency of the engine. Calculate the efficiency of a Carnot engine operating between the same two temperatures.
in one cyele. sorbed by the engine efficiency of a Carnot engine operating cycle. I p 3 4 2 al gas whose equation of state is hange from T=600.0 K and P = 1Explanation / Answer
Carnot efficiency=(Th-Tc)/Th=0.25 =25 %
work done by the gas =nR(Th-Tc)*ln(V2/V1)=1728.84 J
Total heat added to system=nRThln(V2/V1)+nCp(Th-Tc)=13150.9 J
total heat coming out of system=nRTcln(V2/V1)+nCp(Th-Tc)=11422.04J
efficiency=W/total heat added=0.1315 or 13.15 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.