Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given: 2.2 kg of dry air. The air is warmed from 17C to 91C. Constant pressure o

ID: 2078543 • Letter: G

Question

Given: 2.2 kg of dry air. The air is warmed from 17C to 91C. Constant pressure of 0.87 atmosphere. Please calculate the following:
a) heat absorbed by the gas (b) work done (c) change in internal energy Given: 2.2 kg of dry air. The air is warmed from 17C to 91C. Constant pressure of 0.87 atmosphere. Please calculate the following:
a) heat absorbed by the gas (b) work done (c) change in internal energy Given: 2.2 kg of dry air. The air is warmed from 17C to 91C. Constant pressure of 0.87 atmosphere. Please calculate the following:
a) heat absorbed by the gas (b) work done (c) change in internal energy

Explanation / Answer

molar mass of air=28.97 g

no of moles of air=2200/28.97=75.94 moles

CP for air = 1.00 kJ/kg.K, =28.97 J/mole.K

Cv for air = 0.718 kJ/kg.K=20.8 J/moles.K

heat absorbed=nCp*change in temp=62105.3 J

internal energy=nCv*change in temp=44590.624 J

work done=heat absorbed-internal energy=17514.7 K

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote