28% of the heat released from burning fuel in a campstove actually goes to heati
ID: 2078554 • Letter: 2
Question
28% of the heat released from burning fuel in a campstove actually goes to heating a pot and its contents. You start with 0.7 kg of ice at -14 °C, 1.1 L of water at 15 °C, and a 330 gram aluminum pot at 29 °C. The ice and water are put into the pot and the system is heated to 100 °C with 16% of the liquid boiling away. The specific heat of aluminum is 0.22 cal/g-°C. The specific heat of ice is 0.5 cal/g-°C. One gram of fuel produces 46000 J when it is burned.
EXAMPLE
How much heat is required to go into the pot and water?
(include units with answer)
Format Check
7.14 pts.100%
How much fuel needs to be burned?
(include units with answer)
Format Check
7.14 pts.100%
28% of the heat released from burning fuel in a campstove actually goes to heating a pot and its contents. You start with 0.7 kg of ice at -14 °C, 1.1 L of water at 15 °C, and a 330 gram aluminum pot at 29 °C. The ice and water are put into the pot and the system is heated to 100 °C with 16% of the liquid boiling away. The specific heat of aluminum is 0.22 cal/g-°C. The specific heat of ice is 0.5 cal/g-°C. One gram of fuel produces 46000 J when it is burned.
EXAMPLE
e ponentExplanation / Answer
A) heat required = heat for aluminium + water + ice
= 330*(100-29)*0.22 + 1100*1*(100-15) + 0.5*700*14+700*1*100 + 0.16*(1100+700)*540
= 329075 cal
B) fuel to be burned = 329075/0.28 = 1175266 cal
C) time taken = 1175266*4.186/100 = 49196 s
= 13.66 hrs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.