Assume that a rail gun accelerates a projectile from rest by using the magnetic
ID: 2078585 • Letter: A
Question
Assume that a rail gun accelerates a projectile from rest by using the magnetic force on a current-carrying wire. The wire has radius r = 5.10 times 10^-4 m and is made of copper having a density of rho = 8960kg/m^3. The gun consists of rails of length d = 1.48 m in a constant magnetic field of magnitude B = 2.07 T, oriented perpendicular to the plane defined by the rails (out of plane). The wire forms an electrical connection across the rails at one end of the rails. When triggered, a current I = 1 times 10^4 A flows through the wire of length L = 30 cm, which accelerates the wire along the rails. a) Show the directions of the current and the B-field on the free-body diagram. b) Calculate the final speed of the wire as it leaves the rails. (Neglect friction.)Explanation / Answer
Given,
Length of wire, l = 30 cm
Magnetic field, B = 2.07 T
Radius of wire, r = 5.10 x 10-4 m
Length of rail, d = 1.48 m
Current, I = 104 A
Mass of wire, m = x r2 x l x
Force on wire, F = l x current(I) x B
Acceleration of wire, a = force on wire / mass of wire
= (length (l) x current (I) x B) / ( x r2 x l x )
= I B / ( x r2 x )= (10000 x 2.07) / (3.14 x (5.10 x 10-4)2 x 8960
Acceleration, a = 28273014.17 m/s2
Now using basic kinetmatics:
v2 = 2 x acceleration x distance traveled = 2 x 28273014.17 x 1.48 = 8368812.195
Therefore, final speed, v = 2892.89 m/s
(Please rate my answer if you find it helpful, good luck....)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.