Resonance in an R-L-C Circuit In an L-R-C series circuit, the resistance is 340
ID: 2078692 • Letter: R
Question
Resonance in an R-L-C Circuit In an L-R-C series circuit, the resistance is 340 ohms, the inductance is 0.320 henrys, and the capacitance is 2.00 times 10^-2 microfarads. What is the resonance angular frequency omega_0 of the circuit? Express your answer in radians per second to three significant figures. The capacitor can withstand a peak voltage of 570 volts. If the voltage source operates at the resonance frequency, what maximum voltage amplitude V_max can the source have if the maximum capacitor voltage is not exceeded? Express your answer in volts to three significant figures.Explanation / Answer
Resonant frequency=1(/LC)1/2
w=1.25×10^4rad/sec
Xc=1/wC=0.4×10^4ohm
Vrms=Irms×Xc
570/0.4×10^4=Irms
Irms=0.1425A
at resonanceZ=R
so Vrms=Irms×R=0.1425×340=48.45V
Vmax=48.45×1.414=68.51V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.