You know the initial size and direction of the magnetic field. You know the rate
ID: 2078702 • Letter: Y
Question
You know the initial size and direction of the magnetic field. You know the rate of change of the magnetic field. You know the resistance of the wire. You know the length of the wire. Find the following: The initial magnetic flux and the change in magnetic flux with respect to time. It can be positive or negative. Why? The direction and magnitude of the induced current. A 500g bar 0.8m across moves with a velocity +5.0 meters per second. The total resistance of the wire is 0.5 ohms. The magnitude of the B-field is 1200mT into the page. What is the change in flux with respect to time? What is the induced electromotive force? What is the induced current in the wire? What is the direction of the current? What is the magnitude and direction of the force on the bar caused by this current?Explanation / Answer
2. induced current = rate of change of magnetic flux
= d(BA)/dt = A dB/dt
= (pi x 1.2^2) (0.2)
= 0.905 Volt
magnetic field is out of page. and field is increasing into the field.
so induced current will be such that field due to induced current will be out of page.
hence current will be counter clockwise.
I = e / R = 0.905 / 5 = 0.18 A
3. d(BA)/dt = B L dx/dt = B L v
change in flux = (1.200) (0.8) (5)
= 4.8 Wb/s ......Ans
induced emf = rate of change of flux = 4.8 Volt ......Ans
I = e / R = 4.8 / 0.5 = 9.6 A .....Ans
direction of current - counterclockwise
Force = IL X B = 9.6 x 0.8 x 1.2 = 9.22 N ...Ans
Direction = to the left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.