These are the values of problem 6 WACC = 10% CRF = 10.6%/yr Additional finnance
ID: 2079608 • Letter: T
Question
These are the values of problem 6
WACC = 10%
CRF = 10.6%/yr
Additional finnance charges = 0.06
FCR=16.6%/yr
Capital investment= $120 million
Annual fixed cost = $19.93 million/yr
Heat rate = 6203.6Btu/kWh
Rate power = 100MW
Annueal energy generated = 438x10^6 kWh/yr
Initial fuel cost = %8.15 million/yr
Initial O&M = $1.752million/yr
Levelized cost = $14.26million/yr
LCOE=$0.078/kWh
Suppose the utility in Problem 6 has 400 MW of combustion turbines operated as peaking power plants. How much energy will these turbines deliver (MWh/yr)? If these peakers have the "revenue required" curve shown below, what would the selling price of electricity from these plants (c/kWh) need to be?Explanation / Answer
Given, a 400MW combustion turbine
(a) Energy delivered by these turbines = 0.4 * 400 * 365 = 58400Mwh/yr
(b) To calculat the revenue required for the given curve and values
LCOE = ((CapEx * FCR) + OpEx) / (AEpnet/1000)
0.078 = ((CapEx * 0.166) + 14.26 +0.26*14.26)/438*10^6
0.078*438*10^6 = CapEx*0.166 + 14.26*1.26
34164 = CapEx*0.166+17.9676
CapEx = $2.05 Million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.