Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given: R_1 = 15 k Ohm R_2 = 10 k Ohm R_3 = 100 k Ohm R_4 = 100 k Ohm R_5 = 200 k

ID: 2079659 • Letter: G

Question

Given: R_1 = 15 k Ohm R_2 = 10 k Ohm R_3 = 100 k Ohm R_4 = 100 k Ohm R_5 = 200 k Ohm R_6 = 100 k Ohm R_7 = 100 k Ohm Calculate: V_OUT = f(V_1, V_2, I) Design a new circuit: V_OUT = 5 times V_1 + 2 times V_2 - 4 times V_3 - 10^5 times I Simulate (calculate voltages for all nodes) the new circuit for following parameters: All Op. Amps, are 741 with powering by plusminus 12 Volts Do not use resistors smaller than 1 k Ohm and bigger than 100 k Ohm V_1 = +0.1V; V_2 = +0.2V; V_3 = +0.3V; I = 2 mu A; V_out = ?

Explanation / Answer

Op amp1 output=(1+R1/R2)V2=2*V2

Op amp 2 output = V1

Op amp3 output={(-R5/R3)V1}+{(-R5/R4)V2}=Vp=-2*V1-4*V2

Op amp4 output= {(-R7/R6)*Vp - 12=Vp -12

Here output in the above equation 12volts due to input I. Because due input I op amp4 saturates.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote