Consider a main memory built with SDRAM chips. Data are transferred in bursts as
ID: 2081404 • Letter: C
Question
Consider a main memory built with SDRAM chips. Data are transferred in bursts as shown in figure 8.9, except that the burst length is 8. Assume that 32 bits of data are transferred in parallel. If a 400-MHz clock is used, how much time does it take to transfer:
(a). 32 bytes of data
(b) 64 bytes of data
What is the latency in each case?
Clock CAS Row Address Data Figure 8.9 A burst read of length 4 in an SDRAM. oles (we use 2 in the figure for simplicity) to activate the selected row. Then the column under of the CAS After a delay of one clock the of data hits placed on the data lines. The SDRAM automatically incremen paccess the next three sets of bits in the selected row, which are placedExplanation / Answer
Each column addresss strobe causes 8 x 4 = 32 bytes to be transfered.
(a) Latency = 5 clock cycles or 12.5 ns
Toatal time = 5+8=13 clock cycles or 32.5 ns
(b) A second column strobe is needed to transfer the second burst of 32 bytes.
Therefore Latency = 5 clock cycles or 12.5 ns
Total time =5+8+2+8 = 23 clock cycles or 57.4 ns
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.