A horizontal copper bar slides up and down along two perfectly conducting, frict
ID: 2081690 • Letter: A
Question
A horizontal copper bar slides up and down along two perfectly conducting, frictionless rails. A uniform flux density, B = 1.0 Wb/m^2, is directed into the paper. The length, resistance, and weight of the bar are given as: l = 0.3 m r = 0.5 Ohm W = mg = 1.5 N g = 6.674 N middot m/kg^1 A. What value of V and I are required if the bar is to move upward at a constant velocity of 5.0 m/s? B. How much energy is supplied by the battery in moving the bar 1.0 m? C. What percent of the supplied energy is dissipated by the 0.5 Ohm resistance?Explanation / Answer
a) F=BIL
B=1 wb/m2
I= ? L=0.3m
F=1.5N
therefore I=F/B*L ; I=1.5/1*0.3 = 5A
V=I*R V=5*0.5 = 2.5V
b) Since bar is with constant velocity no energy is required to move the bar
c) 100%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.