Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Analyze the following half wave rectifier. AC frequency is 60 Hz. The rms value

ID: 2082880 • Letter: A

Question

Analyze the following half wave rectifier. AC frequency is 60 Hz. The rms value of transformer output voltage is 13V. Diode turn on voltage is 1V. What is the dc output voltage? What is minimum value of C required to maintain a ripple voltage of less than 0.15V if R 0.5 ohms. What is the PIV rating requirement of diode? What is the surge current when power is first turned on? What is the diode peak current? Sketch waveforms of the input voltage (transformer output voltage and the output voltage (voltage across load resistor R) for a complete period after steady state is reached. Indicate peak and valley values on your input and output waveforms. Indicate your conduction time interval. Indicate the point when the diode sees maximum reverse voltage. Find the reverse voltage value.

Explanation / Answer

1) Given Vrms of the transformer output =13v

Therefore, Vpeak = 2 * 13V = 18.3847 V

VloadMAX = Vpeak - Vdiode = 18.3847 V - 1 V = 17.3847 V

now , Vdc= VloadMAX / = 17.3847 V / = 5.533 V.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote