A silicon MOSFET has channel with length 0.2 mum and width 4mum. The gate oxide
ID: 2083868 • Letter: A
Question
A silicon MOSFET has channel with length 0.2 mum and width 4mum. The gate oxide layers is 3 nm thick. The transconductance of the transistor is 3 mS. For this transistor: a) Find capacitance of the gate oxide. b) Find doping concentration of the wafer if the threshold voltage of this transistor is + 3 V c) Find saturation current of this transistor for gate voltage + 6 V. d) Find mobility of the charge earners in the channel at a gate voltage of + 5 V. e) Find capacitance of the depletion area at voltages + 7 V and - 2V.Explanation / Answer
a) The gate oxide capacitance is given by,
Cox = (e x eox) / tox = 3.9 x 8.85 x 10-14 / 3 x 10-7 = 1.15 x 10-6 F/cm2
c) Saturation current
I = u cox (W/L) (Vgs - Vt)2
and transconductance, gm = 2I / (Vgs - Vt)
from the transconductance equation we get current,
I = [ gm (Vgs - Vt) ] / 2
I = [ 3 x 10-3 x ( 6 - 3 ) ] /2 = 4.5 mA
d) The saturation current equation of n-channel MOSFET is
I = u Cox (W/L) (Vgs - Vt)2 ......... where u is the mobility
u = I / [ Cox (W/L) (Vgs - Vt)2 ]
u = 4.5 x 10-3 / [ 1.15 x 10-6 x (4 /0.2) x ( 6 - 3)2] = 21.7 cm2 / V-s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.