Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A turning operation is being performed on a lathe to reduce a part’s diameter. T

ID: 2086837 • Letter: A

Question

A turning operation is being performed on a lathe to reduce a part’s diameter. The work piece has an initial diameter of 75 mm and a final diameter of 73 mm. The axial length of the cut is 225 mm. The motor is rated at 35 kW. The arithmetic average (AA) surface finish is required to be 25 microns (1 micron = 10-6 meters). Use the average diameter to approximate the cutting speed for this entire problem. Determine the time to perform the cut.

For the metal being cut:

thermal conductivity (k) = 250 W/m-K

density (?) = 8,000 kg/m3

specific heat (c) = 400 J/kg-K

melting point = 1300 C

specific cutting energy (u) = 1.5 W-s/mm3

The cutting tool can work up to 1000 C, and has a radius of 0.1 mm.

Room temperature is 20 C

Explanation / Answer

Assumptions made are work material is steel and cutting speed of 60m/min from the tool properties. Please understand that ceramic tools can withstand high temperature and are negatively raked.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote