The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 2089004 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m_1 = 85.00kg and length L = 5.100m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.200m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m_2 = 2500kg is supported by the crane at a distance x = 4.900m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Explanation / Answer
let tension in A be T1 and B be T2
taking moment from B
m2 * x + m1*L/2 = T1*d
T1 = 103KN
taking moment from A,
T2*d = m2(d - x) + m1*(L/2 - x)
put values and get T2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.