From the top of a tall building, a gun is fired. The bullet leaves the gun at a
ID: 2089070 • Letter: F
Question
From the top of a tall building, a gun is fired. The bullet leaves the gun at a speed of 340 m/s, parallel to the ground. As the drawing shows, the bullet puts a hole in a window of another building and hits the wall that faces the window. (y = 0.60 m, and x = 6.4 m.) Using the data in the drawing, determine the distances D and H, which locate the point where the gun was fired. Assume that the bullet does not slow down as it passes through the window.
please include clear, detailed steps and equations, thanks!
Explanation / Answer
(H-y)=1/2*g*t^2--(1)
340*t=(D)-- (2)
y/x= H/D-- (3)
D= 10.66 H
t= 10.66H/340
H-0.6= 4.9*(10.66H/340)^2
H= 207.008 m
D= 2208.085m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.