A compass is held to the north of a wall of a building, where the magnetic field
ID: 2089490 • Letter: A
Question
A compass is held to the north of a wall of a building, where the magnetic field from the earth (Bearth = 0.5x10^-4 T) points due north. When the elevator runs in the building, its motor consumes 12 kW of power. Imagine it to be powered by a direct (constant) current, which flows upwards through a wire in the wall of resistance R = 0.1 ?. If the compass is held 50 cm to the north of the wire in the wall, in what direction will its needle point when the elevator is running? show the full answer plsExplanation / Answer
the direction of earth's mag field points towards north .......... value of induced mag field = uI/2*pi*r .......... I = root(12000/0.1) ............. B in = 1384*10^-7 T towards east ............. compass needle thus points towards tan^-1(1.384/0.5) =70.14 degree towards east from north
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.