1.) A small burrito, like those bought at your local fast-food restaurant, has a
ID: 2090140 • Letter: 1
Question
1.) A small burrito, like those bought at your local fast-food restaurant, has a mass of approximately 155 g and contains about 295 C. (The capital "C" indicates that this unit is a "food Calorie.") From what height would you need to drop the burrito to give it a kinetic energy equal to its dietary "energy"? Note that 1 food Calorie is equal to 1000 calories = 4186 J. Ignore air drag. 2.) An archer is able to fire an arrow (mass 0.040 kg) at a speed of 87 m/s. If a baseball (mass 0.12 kg) is given the same kinetic energy, what is its speed?Explanation / Answer
2. 0.5 x 0.04 x 87^2 = 0.5 x 0.12 x v^2
v = 50.23 M/S ...
PLEASE rate me..im giving solution of first part also..thanks
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.