Suppose the particle is traveling southward toward a vertical wall, and when the
ID: 2090353 • Letter: S
Question
Suppose the particle is traveling southward toward a vertical wall, and when the particle is distance3.69cm from the wall, a magnetic fieldB=53.97T is turned on. Q = -1.35e-15 C
Note: This magnetic field is less than the field required to make the charge just skim the wall.
Now, the charge deflects westward and hits the wall. Findx, the distance the particle is deflected westward before it hits the wall.
HINT: The force on the charge is not constant, since the direction changes. Therefore: you cannot use kinematics!
SUGGESTION: Draw a picture.
Explanation / Answer
the particle in a magnetic field goes in a circle
so q v B = mv^2/r
r = m v/(q B )
you didnt give m which is needed but calculate this number
initially x = r and y = 0
at the wall x = r - d and y = 3.69E-2
r^2 = x^2 + y^2
r^2 = (r-d)^2 + (3.69E-2)^2
solve for d
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.