Over a wide region of space, there is an electric field with a constant magnitud
ID: 2090384 • Letter: O
Question
Over a wide region of space, there is an electric field with a constant magnitude of 350 N/C pointing to the right. An electron and proton are placed in the center of this region. Ignore the force between the elcetron and proton - just look at how they are affected by this electric field. a) How much force does the proton experience, and in which direction? b) How much force does the electron experience, and in which direction? c) After the proton has moved 1.5m, how fast will it be going? d) After the electron has moved 1.5m, how fast will it be going?Explanation / Answer
a) Force=q*E= 5.6076 *10^(-17)N, It will be experiencing force in the direction of electric field B) Force=q*E=5.6076 *10^(-17)N, It will be experiencing force in the direction opposite toelectric field c)Acceleration of Proton=F/m=3.352*10^(10), Speed=(2*a*S)^0.5=317139.966m/s d)Acceleration of Electron=F/m=6.155*10^13,Speed=(2*a*S)^0.5=13589537.82m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.