As you finish listening to your favorite compact disc (CD), the CD in the player
ID: 2090559 • Letter: A
Question
As you finish listening to your favorite compact disc (CD), the CD in the player slows down to a stop. Assume that the CD spins down with a constant angular acceleration. If the CD rotates clockwise (let's take clockwise rotation as positive) at 500 rpm (revolutions per minute) while the last song is playing, and then spins down to zero angular speed in 2.60 seconds with constant angular acceleration, what is the angular acceleration of the CD, as it spins to a stop? Express your answer in radians per second squared.Explanation / Answer
Angular velocity, w = 500 rpm = 500 rv/60s = 8.33 rps = 8.333x2pi rad/s = 52.35 rad/sAngular acceleration, alpha= (w2 - w1)/t = (0 - 52.35 rad/s)/2.60 s = 20.13 rad/s^2
------------------------------------------------ Displacement = wavx time=0.5x(w2+w1)xt = 500x1.3/60
= 10.83 rev
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.