A woman of mass m = 58.0 kg sits on the left end of a seesaw-a plank of length L
ID: 2090869 • Letter: A
Question
A woman of mass m = 58.0 kg sits on the left end of a seesaw-a plank of length L = 4.77 m, pivoted in the middle as shown in the figure. First compute the torques on the seesaw about an axis that passes through the pivot point. Where should a man of mass M = 68.4 kg sit if the system (seesaw plus man and woman) is to be balanced? m Find the normal force exerted by the pivot if the plank has a mass of mpl = 13.9 kg. N Repeat part (a), but this time compute the torques about an axis through the left end of the plank. mExplanation / Answer
a)
58*9.81*4.77/2 = 68.4*9.81*x
x=2.0224
b) sum forces in the y
N - 58*9.81 - 68.4*9.81 - 13.9*9.81 = 0
N=1376.3
c) sum torques about left end
1376.2*4.77/2 - 13.9*9.81*4.77/2 - 68.4*9.81*x =0
x=4.407
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.