The intensity of a lightbulb with a resistance of 130 \\Omega is controlled by c
ID: 2091343 • Letter: T
Question
The intensity of a lightbulb with a resistance of 130 Omega is controlled by connecting it in series with an inductor whose inductance can be varied from L = 0 to L = L_{{ m{max}}}. This "light dimmer" circuit is connected to an ac generator with a frequency of 50.0 Hz and an rms voltage of 120 V. The inductor is now adjusted so that L = L_{{ m{max}}}. In this case, the average power dissipated in the lightbulb is one-fourth the value found in part A. What is the value of L_{{ m{max}}}? (I found L=0 to be 1110W, nut I'm stuck on Part B.Explanation / Answer
Pdiss = 120^2 / 130 = 110.8 W i = 111 / 120 = 0.925 A Z = 2 * 120 / (0.925) = 260 ohms w Lmax = sqrt (260^2 - 130^2) = 225.2 ohm L max = 225.2/(2 pi 50) = 0.717 Hy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.