I am still looking for the heat transfer a woman generates when she is shoveling
ID: 2092048 • Letter: I
Question
I am still looking for the heat transfer a woman generates when she is shoveling snow. Givens are that she metabolizes food at the rate of 800W and she has to life 3000 Kg of snow 1.2 m ( this is the equivalent of 20 m footpath). I found the 85 Watts BMR in another chart, but have nothing else to go on. Using this, I calculated a time to shovel of 49 seconds, which seemed much too fast, but on one contradicted me. From this, I need to solve for heat transfer in Kilojoules, but the number I obtain seems extremely high. Anyone have an idea?Explanation / Answer
Work done=mgh=3000*9.8*1.2=35280J
Useful power output=800-85=715W
time=W/P=49.3s.
Clearly some other metabolic rate must be used.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.